21163 | Li-GlyRAb |
Virologian ja immunologian laboratorio, puh. (09) 471 73220
lääkäri Maija Lappalainen: maija.lappalainenhus.fi / 040 838 4004 ja lääkäri Anne Toivonen: anne.toivonen
hus.fi / 0504408375
Enkefalomyeliittien, 'stiff person'-syndrooman sekä hyperekpleksiatilojen diagnostiikka
Tehdaspuhdas muoviputki 10 ml
1,5 ml likvoria. Lähetys huoneenlämmössä. Näyte säilyy jääkaapissa viikonlopun yli. Pitempiaikaista säilytystä varten näyte pakastetaan.
Epäsuora immunofluoresenssi. Alihankintana teetettävä tutkimus. Alihankintalaboratorioiden akkreditoinnin tilanne löytyy kunkin laboratorion omilta verkkosivuilta. Tutkimus tehdään Stöckerin laboratoriossa Saksassa (www.labor-stoecker.de).
Tavallisesti 10 työpäivää
Kaikki | alle 10 | Titteri |
Glysiinireseptori-vasta-aineita on kuvattu potilailla, joilla oli jäykkyys- ja myoklonusoireinen etenevä enkefalomyeliitti (PERM, progressive enkefalomyelopathy with rigidity and myoclonus). Potilailla voi olla myös hyperekpleksiaa, diplopiaa sekä ataksia. Joskus tauti muistuttaa 'stiff-person'-oireyhtymää. Vasta-aineita voi löytyä myös likvorista intratekaalisen synteesin merkkinä.
Tutkimus tehdään alihankintana Labor Prof Stöcker, Lyypekki , Saksa, Kts. myös S -GlyRAb (21162), S-AitNeu (21780) ja Li-AitNeu (21781).
Tutkimus Li-GlyRAb päivitetty 22.11.2021 / ILL
Viimeisin päivitys: 08.12.2023 klo 00:43.