6098 | S -SulfAbM |
Virologian ja immunologian laboratorio, puh. (09) 471 73220
lääkäri Maija Lappalainen: maija.lappalainenhus.fi / 040 838 4004 ja lääkäri Anne Toivonen: anne.toivonen
hus.fi / 0504408375
Immunologisten neuropatioiden, mm. polyneuropatioiden (Guillain-Barre, Miller-Fisherin syndrooma)erotusdiagnostiikka.
Seerumi-geeliputki 5 ml
1 ml seerumia. Lähetys huoneenlämmössä. Näyte säilyy jääkaapissa viikonlopun yli. Pidempiaikaista säilytystä varten näyte pakastetaan.
Entsyymi-immunomenetelmä (EIA). Alihankintana teetettävä tutkimus. Alihankintalaboratorioiden akkreditoinnin tilanne löytyy kunkin laboratorion omilta verkkosivuilta. Tutkimus tehdään Volkmann und Kollegen- laboratoriossa, Karlsruhe, Saksa (www.laborvolkmann.de).
Yleensä kolmen viikon aikana
Kaikki | alle 10 | Indeksi |
Viitearvo <10 Yksikkö Vasta-ainesuhde*
* Tulokset ilmoitetaan tutkittavan vasta-aineen ja vakion suhdelukuna. Positiivisiin löydöksiin liitetään lausunto.
Sulfatidi-vasta-aineita on kuvattu polyneuropatioissa (ei MFS:ssa), kroonisessa sensorisessa ataktisessa neuropatiassa , kroonisessa sensoris-motorisessa demyelinoivassa neuropatiassa ja diabeettisessa neuropatiassa. IgM -luokan gangliosidi- ja sulfatidi-vasta-aineita esiintyy myös normaaleilla henkilöillä ja muissa taudeissa kuin neuropatioissa, joten niillä on diagnostista merkitystä vain kliinisesti karakterisoitujen potilaiden erotusdiagnostiikassa.
Tutkimus S -SulfAbM päivitetty 30.03.2022 / ILL
Viimeisin päivitys: 06.12.2023 klo 00:44.