6476 | S -CV19Ab |
S -CV19AbA ja S -CV19AbG
Virologian ja immunologian laboratorio: Virologian ja immunologian erikoistutkimukset -tiimi, puh. 050 427 2164 ja Mikrobiserologian varmistustutkimukset -tiimi, puh. 050 427 2169
sairaalamikrobiologi Annemarjut Jääskeläinen: annemarjut.jaaskelainenhus.fi / 0504288017, lääkäri Satu Kurkela: satu.kurkela
hus.fi / 050 428 4183 ja lääkäri Maija Lappalainen: maija.lappalainen
hus.fi / 040 838 4004
Vasta-ainetutkimuksen indikaatioina ovat: 1) Epäily äskettäin sairastetusta koronavirustaudista, jossa potilaalla on ollut siihen sopiva oireisto, mutta -CV19NhO-testiä ei ole otettu tai se on ollut negatiivinen (esimerkiksi tartunnanjäljitystilanteet) 2) Epäily sairastetusta koronavirustaudista, jonka jälkeen potilaalla on pitkittyneet jälkioireet, mutta -CV19NhO-testiä ei ole otettu tai se on ollut negatiivinen. CV19Ab-tutkimusta ei tule käyttää akuutin COVID-19 taudin diagnostiikkaan. Vasta-ainetestausta tulisi käyttää vain potilasryhmille, joilla hiljattain sairastetun taudin todennäköisyys on korkea, muussa tapauksessa testauksen luotettavuus (ennustearvo) jää alhaiseksi.
Seerumi-geeliputki 5 ml
Näytteen voi lähettää joko sentrifuugattuna tai sellaisenaan ilman sentrifuugausta.
IgG-vasta-aineet: Immunoluminometrinen menetelmä. Akkreditoitu menetelmä.
Akkreditoitu testauslaboratorio T055
Kerran viikossa.
Tekotiheys kerran viikossa.
Näytteestä tehdään IgG-määritys aina kahdella eri menetelmällä, jotka mittaavat kahta eri antigeenia kohtaan muodostuneita vasta-aineita. IgA-vasta-ainemääritystä ei ole käytössä. Reaktiivisista tuloksista annetaan lausunto. Laboratorioon saapuneet näytteet tutkitaan kerran viikossa.
Vasta-aineita on yleensä osoitettavissa 2-3 viikon kuluttua oireiden alkamisesta. Oireettomana tai lieväoireisena sairastetun infektion totemisessa testin herkkyyttä ei riittävästi tunneta. Jos oireiden alusta on alle 3 viikkoa, suositellaan uusintatutkimusta.
Tutkimus S -CV19Ab päivitetty 26.10.2022 / AJ
Viimeisin päivitys: 08.12.2023 klo 00:43.